fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Bezpieczna praca zdalna – 5 porad

Bezpieczna praca zdalna – 5 porad

Z tego artykułu dowiesz się o prostych i szybkich sposobach dzięki którym Twoja praca zdalna będzie bezpieczna.

Jeśli umiesz już w pracę zdalną, jesteś w miarę technicznie rozgarnięty to najprawdopodobniej nie znajdziesz tu przydatnych informacji. Oczywiście jeśli chcesz to zapraszam do lektury.


Informacje o nowych artykułach i newsach ze świata cyfrowych nomadów prosto na Twój e-mail

Może zostaniesz na dłużej?

Zapisz się po super treści każdego miesiąca! 📩

Odbierz ebook poświęcony pierwszym krokom w pracy zdalnej

Technologie 🦾 Podróże 🧳 Rozwój zawodowy 📈 Zero Spamu! 🚫

Zapisujesz się na nieodpłatny newsletter, który może zawierać informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach
Współcześni Nomadzi, z którego zawsze możesz zrezygnować.
Szczegóły znajdziesz w regulaminie, który akceptujesz, klikając w przycisk zapisu. 


Bezpieczna praca zdalna wcale nie musi być technicznie skomplikowana lub trudna. Wystarczy pięć poniższych kroków. Jeśli coś będzie dla Ciebie nie jasne to śmiało pisz w komentarzu!

Ten wpis jest częścią serii poświęconej pracy zdalnej. Możesz chcieć przeczytać także o higienie pracy zdalnej.

Zazwyczaj w Twojej lokalnej sieci jest podłączonych kilka urządzeń. W przypadku trzyosobowej rodziny, może być ich nawet kilkanaście: telewizor, smartfon, laptop, drukarka, tablet itp. Dzięki osobnej sieci do pracy z szyfrowaniem WPA2 izolujesz dane firmowe od prywatnych i odwrotnie. Najprostszym rozwiązaniem będzie Guest Network. Dla bardziej wtajemniczonych Client Isolation czy VLAN.

Dobrą praktyką jest również wydzielenie osobnej sieci na smart urządzenia, o zagrożeniu z tym związanym przeczytasz poniżej.

Jeśli Twoja firma udostępnia pracownikom APN (Access Point Name) i VPN (Virtual Private Network) dzięki którym masz dostęp np. do firmowego serwera to bezwzględnie zalecam korzystanie z takiego rozwiązania!

❓ Może być też hotspot. Gdy Twoja praca nie pobiera dużo danych to spoko pomysłem jest łączyć się z internetem za pomocą hotspota w Twoim smartfonie.

Jeśli pracujesz z domu raczej nie narażasz się na ryzyko kawału ze strony współpracowników, którzy zmienią Ci tapetą lub odwrócą pulpit. Zdecydowanie bardziej realne jest zagrożenie ze strony.. małych dzieci lub zwierząt.

Tak, tak.. dokładnie. Dzieci i ciekawskie koty to bardzo kreatywni pisarze e-maili, potrafią też nanieść zmiany do dokumentu, projektu nad którym pracowałeś przez ostatnie parę godzin. Oprócz tego mogą zapisać, skasować, opróżnić kosz i wiele innych.

Zdjęcie przedstawia śpiącego kota na laptopie. Czy to bezpieczna praca zdalna?
źródło: twitter.com

Kto ma małe dzieci i nigdy nie był zdumiony ich nadprzyrodzonymi zdolnościami do odkrywania różnych skrót klawiszowych niech pierwszy rzuci kamień 🙃

❓ Blokuj ekran! Windows: ikonka Windows na klawiaturze + L MacBook: ****cmd + shift + Q albo aktywne narożniki (hot corners)

Nie instaluj na służbowym komputerze gier, aplikacji mediów społecznościowych do prywatnego użytku, programów, które nie są potrzebne do Twojej pracy.W większości firm, komputery są wpięte do domeny i mają ograniczone funkcje przez działy IT. W ten sposób nie zainstalujesz oprogramowania bez zgody administratora. Bardziej rygorystyczne środowiska mogą mieć wyłączony dostęp do określonych stron internetowych, a nawet zablokowaną możliwość włożenia pendrive’a.

Na Bezpieczeństwo pracy zdalnej wpływa też Twoje otoczenie. Po pierwsze jeśli prowadzisz telekonferencję to upewnij się, że jesteś daleko od urządzeń domowych, które łączą się z internetem lub na czas trwania rozmowy wyłącz te, które posiadają mikrofon. Będą to wszystkie urządzenia z trybem aktywnego słuchania, czyli: kamery bezpieczeństwa, nianie, smart tv, inteligentne przełączniki i głośniki. Nigdy nie wiesz jak długo producent przechowuje Twoje dane i w jaki sposób są przetwarzane.

Zagrożenie z tytułu podsłuchiwania przez IoT jest na pewno mniejsze niż Twoi ciekawscy sąsiedzi. Jeśli prowadzisz rozmowę na temat służbowy, rób to w miejscu gdzie będziesz nie będziesz podsłuchiwany. Balkon na pewno nie jest takim miejscem.

❓ Zaklej kamerę w laptopie Spokojnie, żaden hacker Cię nie podgląda. Mam na myśli sytuacje w której programy do wideokonferencji niespodziewanie aktywują kamerę zaraz po dołączeniu do spotkania. Wszyscy wiemy, że samo wejście na calla nie oznacza pełnej gotowości więc lepiej uniknąć sobie zbędnych komentarzy od kolegów i koleżanek z pracy lub co gorsza klienta 😱

Praca zdalna wiąże się z brakiem fizycznego kontaktu. Przez co należy być wyczulonym na wszelkie e-maile, smsy, wiadomości na czacie, a nawet telefoniczne prośby o podanie hasła, dostępu do usługi, pliku, prezentacji. Może to być próba podszywania się pod innych pracowników, w tym z działu IT. Dlatego jeśli ktoś  prosi Cię o taką przysługę to potwierdź jego prośbę innym kanałem, jeśli jesteś w stanie zweryfikować tą osobę po głosie to zadzwoń do niej.

Oczywiście nie wyczerpaliśmy tematu. Bezpieczna praca zdalna to temat rzeka. Jednak te pięć porad sprawi, że choć w pewnym stopniu poprawisz swoje bezpieczeństwo.

Możesz również sprawdzić poniższe oprogramowanie i korzyści jakie za sobą niesie 👇🏻

  • NordVPN
  • Eset Internet Security

Kto wie, może powstanie kiedyś z tego osobny wpis?

Zapisz się po super treści każdego miesiąca! 📩

Technologie 🦾 Podróże 🧳
Rozwój zawodowy 📈 Zero Spamu! 🚫

Odbierz ebook poświęcony pierwszym krokom w pracy zdalnej

Podobają Ci się moje treści? Może zostaniesz na dłużej?

Zapisz się po super treści każdego miesiąca! 📩

Odbierz ebook poświęcony pierwszym krokom w pracy zdalnej

Technologie 🦾, Podróże 🧳, Rozwój zawodowy 📈, Zero Spamu! 🚫

Zapisujesz się na nieodpłatny newsletter, który może zawierać informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach Współcześni Nomadzi, z którego zawsze możesz zrezygnować.
Szczegóły znajdziesz w regulaminie, który akceptujesz, klikając w przycisk zapisu.