fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Chcesz zyskać więcej czasu w ciągu dnia? Sprawdź jak uwolniłem dwie godziny dziennie.

Chcesz zyskać więcej czasu w ciągu dnia? Sprawdź jak uwolniłem dwie godziny dziennie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Podoba Ci się to co robię? Możesz mi postawić wirtualną kawę, za którą rozwijam bloga. --

Jeśli Twoja praca nie zależy od “dupogodzin” to naturalnie w pewnym momencie zadajesz sobie to samo pytanie jak osiągać więcej w krótszym czasie? Może znasz niektóre z metod polegających na eliminacji rozpraszaczy, włączanie trybu skupienia, metoda czystego biurka/otoczenia, techniki oddechowe, pomodoro, pięć minut przerwy co godzinę, zatrudnienie pracowników itp., itd..

Możliwe, że te metody do Ciebie nie przemawiają albo zwyczajnie nie chcesz ich wdrażać – nie każdy może/chce zatrudniać, a rodzicom z niemowlakiem w domu, którzy pracują zdalnie trudno będzie wyeliminować hałas.

Zatem czy w ogóle istnieje złoty Graal produktywności?

W tym miejscu cały na biało wchodzi ChatGPT. Choć póki co to takie brudny biały, w zasadzie szary. Jednak z każdym dniem staje się lepszy albo.. “bielszy”.

ChatGPT to niezwykle potężne narzędzie, które może pomóc Ci w codziennym życiu i pracy. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać jego możliwości, by zwiększyć swoją produktywność.

Sprawdźmy co wprowadzona na rynek w 2019 r. sztuczna inteligencja “mówi” sama o sobie.

Jestem ChatGPT, sztuczną inteligencją opracowaną przez OpenAI. Jestem wielkim modelem językowym, który został wytrenowany na dużych zbiorach danych, aby pomagać ludziom w odpowiadaniu na pytania i realizowaniu zadań. Możesz skorzystać ze mnie, aby uzyskać informacje, porady i odpowiedzi na pytania dotyczące różnych dziedzin, takich jak technologia, nauka, historia i wiele innych.

W sieci krąży cała masa przykładów użycia ChatGPT, od hakerów, copywriterów po próby tworzenia biznesów.

Niektóre z tych biznesów świetnie odzwierciedla ten mem 🙃

Poniżej przedstawiam rozwiązania z których sam korzystam i oszczędzam lekko ponad dwie godziny każdego dnia. Może dzięki temu zdobędziesz rozeznanie w tym co jest możliwe. Kolejne aplikacje powstają w zawrotnym tempie, dlatego jeśli nawet obecnie nie widzisz rozwiązania w ChatGPT to możliwe, że ktoś właśnie buduje coś z czego będziesz korzystać.

Znasz ten problem gdy potrzebujesz rozwiązania problemu, wpisujesz w wyszukiwarce frazę i zaczyna się wertowanie for, grup, artykułów i innych niezbadanych czeluści internetu? Do tego musisz przesiać płatne reklamy, SEO.. no własnie.. frustrujące.

Z pomocą przychodzi ChatGPT for Search Engines, wtyczka obok wyników z wyszukiwarki pokazuje odpowiedzi ChatGPT. Do Twojej oceny pozostaje czy satysfakjonuje Cię odpowiedź wyszukiwarki czy AI. Pamiętaj, że ChatGPT nie zawsze podsuwa prawidłowe rozwiązania, wiele zależy od poprawnego sformułowania zapytania. Rozwiązanie ma tak samo wady i zalety, odpowiedź z ChatGPT jest generowana, więc mając otwarte okno musisz poczekać na odpowiedź, w czasie gdy wyniki z Google są prezentowane w czasie 0,47s. Jednak osobiście wolę poczekać minutę dłużej niż otwierać okna z reklamami i wertować przez ściany tekstu.

Wyniki wyszukiwarki vs odpowiedź ChatGPT

Według producenta wtyczka działa na przeglądarkach Chromium – Chrome, Brave*, a także Firefox i Edge. Wymaga zalogowania się wcześniej utworzonym kontem w ChatGPT.
*nie udało mi się połączyć przez Brave, ale na Chromie zadziałało bez zarzutu.

Więcej o wtyczce tutaj, a poniżej przegląd najważniejszych funkcji.

Przegląd funkcji ChatGPT for Search Engines

Warto również wypróbować wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, która obok wygenerowanej odpowiedzi dołącza źródła. Zobacz więcej na https://phind.com

Sprawdź także Perplexity AI. To bardziej skondensowany ChatGPT z odnośnikami do źródeł.

Dziennie wysyłam od dziesięciu do dwudziestu emaili. Niektóre zamykają się w jednym zdaniu, inne wymagają nieco więcej zachodu z formułowaniem zapytania lub odpowiedzi. Załóżmy, że średnio potrzebuje pięć minut na każdy co łącznie daje od godziny do prawie dwóch na same emaile!

Dlatego od jakiegoś czasu korzystam z pomocy ChatGPT writer, który na podstawie danych wejściowych generuje odpowiedź lub nowego maila. Oczywiście po wygenerowaniu warto przejrzeć i zmodyfikować treść. Jednak zajmuje to zdecydowanie mniej czasu niż tworzenie wiadomości od zera. Wtyczka wszystkie języki i jest darmowa.

Wideo prezentujące działanie wtyczki

Działa na przeglądarkach Chromium – Chrome, Brave i Edge. Twórca zapewnia również o prywatności – strona nie stosuje żadnych ciasteczek, ani oprogramowania śledzącego. Aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że każda odpowiedź generowana przez ChatGPT jest wykorzystywana przez firmę OpenAI do usprawnienia sztucznej inteligencji. Dowiedz się więcej na stronie wtyczki.

Jeśli zawodowo zajmujesz się pisaniem emaili i łapaniem kontaktów to koniecznie sprawdź Superhuman. To narzędzie zasługuje na oddzielny wpis.

Czyli Canva na dopalaczach. Osobiście uwielbiam Canvę i przez długi czas korzystałem z płatnej wersji. Mimo świetnej biblioteki gotowych szablonów ma jednak pewne ograniczenia, zazwyczaj wymaga mojego czasu na przygotowanie/edycje obrazka, avatara, banera itd.

Zapewne zaoszczędziłbym nieco czasu zlecająć tworzenie grafik na Fiverr.com czy 99designs.com ale to nie zmienia faktu, że wciąż wymaga mojego zaangażowanie, chociażby poprzez wyszukanie odpowiedniego kontraktora, opis zlecenia, weryfikajca, poprawki itd.

Tu zamiast jednego rozwiązania mam mix trzech:

  • Midjourney
  • Dalle 2
  • Stable Diffusion

Efekty tworzonego obrazka uzyskamy przez odpowiedni prompt. Czyli hasło wpisane do generatora obrazków. Dokładnie jak w przypadku ChatGPT. To tzw. prompt engineering.

Powiedzmy, że piszę artykuł o Elonie Musku i jego Neuralink. Całości dopełniłby obrazek ukazujący Musk’a z jego urządzeniem wszczepionym w głowę w stylu cyberpunka. Brzmi abstrakycjnie? Owszem. Ale z Midjourney wygenerowałem satysfakcjonujący obrazek w niecałe dziesięc minut.

W zasadzie to część obrazków na tym blogu została wygenerowana przy użyciu Midjourney. Chociażby obrazki do tych artykułów:

Zresztą zobacz galerię użytkowników Midjourney, niektóre twory robią naprawdę wrażenie. Inne są na swój sztuyczny sposób przerażające.

Oprócz powyższych metod spotkałem się jeszcze z kilkoma zwiększenia produktywności z ChatGPT:

  • Programiści – sprawdzenie co dany kod robi lub tworzenie prostego kodu do aplikacji.
  • Copywriterzy, twórcy – generowanie pomysłów, tekstów, haseł reklamowych
  • YouTube Faceless Channel – opisanie wybranego problemu/zagadnienia przez ChatGPT, a następnie wykorzystanie głosu z Resemble.ai i nagranie całości w odcinek. Dodatkowko można wygenerować zdjęcia z Midjourney, Dalle 2 lub Stable Diffusion i zrobić gotowy odcinek bez konieczności pokazywania twarzy czy nagrywania całości samemu.

Chciałbym ostudzić zapędy wszystkich osób twierdzących, że AI odbiera nam wszystkim pracę. Na pewno nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu i długo nie będziemy. Gorąco zachęcam do obejrzenie materiału Mateusza Chroboka o sztucznej inteligencji i ChatGPT.

Osobiście jestem daleki od ślepej fasynacji sztuczną inteligencją i powtarzania frazesów w stylu “sztuczna inteligencja zastąpi nas wszystkich”. Aczkolwiek ta technologia będzie się rozwijać i osoby, które będą wiedzieć jak ją wykorzystać zyskają przewagę rynkową.

Artykuł opisuje różne możliwości zwiększenia produktywności przez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wynik optymalizacji zależy od tego czym zajmujesz się zawodowo. Jeśli w Twojej pracy są elementy takie jak wysyłanie emaili, tworzenie treści czy wyszukiwanie informacji i ich weryfikacja to istnieje duża szansa, że możesz zaoszczędzić sporo czasu korzystając z aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji i ChatGPT.

Do czego Ty używasz ChatGPT? Daj znać w komentarzu!

Zapisz się po super treści każdego miesiąca! 📩

Technologie 🦾 Podróże 🧳
Rozwój zawodowy 📈 Zero Spamu! 🚫

Odbierz ebook poświęcony pierwszym krokom w pracy zdalnej

Podobają Ci się moje treści? Może zostaniesz na dłużej?

Zapisz się po super treści każdego miesiąca! 📩

Odbierz ebook poświęcony pierwszym krokom w pracy zdalnej

Technologie 🦾, Podróże 🧳, Rozwój zawodowy 📈, Zero Spamu! 🚫

Zapisujesz się na nieodpłatny newsletter, który może zawierać informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach Współcześni Nomadzi, z którego zawsze możesz zrezygnować.
Szczegóły znajdziesz w regulaminie, który akceptujesz, klikając w przycisk zapisu.